Zabiegi kosmetyczne to coraz atrakcyjniejsza i popularniejsza forma poprawiania urody i dbania o swoje ciało. Do najczęściej wykonywanych należą:

zabiegi laserowe (depilacja, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, zabiegi odmładzające), peelingi (złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry) oraz mezoterapia igłowa (różne typy zabiegów mające na celu nawilżenie, odżywienie i regenerację ciała, poprzez wstrzykiwanie pod skórę małych ilości substancji leczniczych).

Niestety, także w branży medycyny estetycznej zdarzają się błędy i pomyłki ze strony osoby wykonującej zabieg. W wyniku braku doświadczenia lub nieprofesjonalizmu, może dojść do oszpecenia skóry, co jest szczególnie dramatyczne biorąc pod uwagę, że oczekiwanym efektem zabiegu jest poprawa zdrowia i wyglądu. Najpopularniejsze powikłania związane są z wstrzykiwaniem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej (popularny botox). Mogą być one stosunkowo niegroźne i mijające z czasem (jak siniaki i opuchlizna), ale mogą też stanowić trwały uszczerbek na zdrowiu, który istotnie wpłynie na komfort życia (np. porażenie nerwów i upośledzenie mimiki). Nierzadko dochodzi też do bolesnych poparzeń podczas depilacji laserowej.

Nieprawidłowości w działaniach osoby przeprowadzającej zabieg mogą wystąpić na każdym jego etapie – zaczynając od niedokładnie przeprowadzonego wywiadu przed zabiegiem, poprzez niestaranne przygotowanie sali, aż po wadliwe przeprowadzenie samej procedury i niedostateczne wskazówki na temat pielęgnacji pozabiegowej. Powikłania mogą występować po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od zabiegu. Dlatego na każdym etapie leczenia warto dokładnie przyglądać się swojemu ciału i reagować na wszelkie niepokojące sygnały.

Aby zminimalizować ryzyko niepożądanych konsekwencji źle wykonanego zabiegu, należy niezwykle staranne wybrać gabinet kosmetyczny, w którym będzie on przeprowadzony. Warto skrupulatnie sprawdzić informacje na jego temat oraz zapoznać się z opiniami innych klientów. Co istotne, w Polsce gabinet kosmetyczny może otworzyć każdy, bez względu na wykształcenie, a do przeprowadzania zabiegów nie potrzebne są żadne konkretne  uprawnienia. Dlatego tym ważniejsze jest, by swoje zdrowie i urodę powierzyć w ręce profesjonalistów, którzy są specjalistami w swoim fachu.  Zanim zdecydujesz się na zabieg, sprawdź jakie kompetencje ma osoba która go wykona i czy substancje, które zostaną użyte w trakcie, mają atest wyrobów medycznych.

Pamiętaj, niewłaściwie wykonana procedura nie musi oznaczać, że jesteś pozostawiony sam sobie i skazany na konsekwencje cudzych błędów! Nieprawidłowości w zakresie medycyny estetycznej również zaliczane są do kategorii błędów medycznych lub błędów w sztuce lekarskiej, a poszkodowany klient może walczyć o swoje prawa na drodze sądowej. Jeśli jesteś ofiarą błędu podczas zabiegu kosmetycznego, bardzo ważne jest zebranie całej dokumentacji medycznej związanej z procesem. Żeby uzyskać należne odszkodowanie będziesz musiał udowodnić, że twoje zdrowie uległo pogorszeniu w stosunku do jego stanu sprzed zabiegu. Bardzo przydatne okaże się z pewnością pokazanie jak największej ilości zdjęć oraz dokumentów świadczących o doznanej krzywdzie.

Jeżeli zabieg wykonywał lekarz, skargę na jego nieprawidłowe działania można wnieść do  okręgowego lekarskiego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Jednak aby uzyskać odszkodowanie za skutki błędu lekarza, należy o nie wystąpić na drodze cywilnej. Tak samo o swoje prawa walczyć należy, kiedy błędów dopuściła się osoba wykonująca zawód kosmetyczki lub kosmetologa – należne odszkodowanie można wówczas uzyskać  na drodze cywilnej. Oprócz odszkodowania za powstały uszczerbek na zdrowiu, Sąd może przyznać zwrot kosztów leczenia u dermatologa lub psychologa oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, czyli cierpienia psychiczne.

Zanim jednak zdecydujesz się wystąpić na drogę sądową, warto upewnić się, jak zostanie sklasyfikowany błąd którego doznałeś i jaką formę rekompensaty masz szansę uzyskać. W takiej sytuacji przydatne mogą okazać się prywatne opinie medyczne, które wystawiają niezależne instytuty ekspertyz sądowych. Opinia wydana przez doświadczonego specjalistę i eksperta dokładnie wykaże czy i jakie nieprawidłowości  nastąpiły podczas zabiegu, ich skutki oraz możliwości uzyskania odszkodowania.